Rodinný dom na batériu

Ekologické, spoľahlivé a cenovo dostupné riešenie pre každú domácnosť. Batéria od Intellige vďaka chytrému systému uchováva slnečnú energiu a automaticky riadi jej spotrebu v čase, keď slnko nesvieti alebo vietor nefúka. Batéria umožní vytvoriť energeticky nezávislú domácnosť, ktorá si inteligentne riadi spotrebu elektriny a je chránená pred vysokými cenami energií zo siete. 

Elektrina zo slnka cez deň aj v noci

Batéria od Intellige umožňuje využívať výhody solárnej energie po dobu 24 hodín. Zabudovaný softvér riadi spotrebu energie v priebehu celého dňa. Po nabití batérie je možné napájať elektrické spotrebiče rovnako, ako z pevnej siete. Ak softvér zistí, že je prebytok elektriny, uskladní ju a následne využije v noci. 

Bez výpadkov elektriny

Batéria od Intellige, popritom, že vyrába a akumuluje elekrinu v rodinných domoch, plní tiež funkciu záložného zdroja. Systém detekuje výpadky elektriny zo siete v reálnom čase a automaticky prepne na napájanie z batérie. V prípade výpadku elektriny sa tak nemusíte o nič starať a môžete si nerušene užívať rodinnú pohodu. 

Lacnejšia elektrina využitá vtedy keď treba

Batéria od Intellige má tiež vstupy pre nabíjanie z pevnej siete. Samozrejme, všetko sa deje inteligentne, ekonomicky a maximálne efektívne. Systém automaticky zistí, kedy do siete prúdi elektrina pri nízkych tarifách, akumuluje ju, uskladní a následne využíva, keď je cena elektriny vyššia. Perfektné riešenie pre váš rodinný rozpočet.

Technická špecifikácia

Intellige v sebe spája najnovšie technológie pre maximálnu životnosť a flexibilitu s požiadavkou 
na ekologickú hospodárnosť s energiami. Jednoduchá inštalácia a nulová údržba.

Savebox HOME 4.5

SBH 2.6 - 4.5 - 2.3

Pre domy s ročnou spotrebou
väčšou ako 3.5 MWh

Uložená energia: 4.5 kVAh

Maximálna kapacita: až 12 kVAh na jednu fázu

Trvalý výstupný výkon meniča: 2 kVA

Výstupný výkon meniča (30 min): 2.6 kVA

Výstupný výkon meniča (5s): 4 kVA

Akumulátor: 3 ks LiFePO4

Životnosť batérie: >4000 cyklov

Doporučený výkon FV elektrárne: 2.3 kWp

Doporučený počet FV panelov (290 Wp): 8 ks

Plocha doporučenej FV elektrárne: cca 10.4 m2

Maximálny výkon FV elektrárne: 4 kWp

Rozmery: 1400 x 650 x 300 mm

Cena: od 8 100 € s DPH

Savebox HOME 7.5

SBH 2.6 - 7.5 - 3.5

Pre domy s ročnou spotrebou
väčšou ako 5.5 MWh

Uložená energia: 7.5 kVAh

Maximálna kapacita: až 12 kVAh na jednu fázu

Trvalý výstupný výkon meniča: 2 kVA

Výstupný výkon meniča (30 min): 2.6 kVA

Výstupný výkon meniča (5s): 6.5 kVA

Akumulátor: 5 ks LiFePO4

Životnosť batérie: >4000 cyklov

Doporučený výkon FV elektrárne: 3.5 kWp

Doporučený počet FV panelov (290 Wp): 12 ks

Plocha doporučenej FV elektrárne: cca 15.6 m2

Maximálny výkon FV elektrárne: 4.8 kWp

Rozmery: 1400 x 650 x 300 mm

Cena: od 10 100 € s DPH

Ako dlho vydrží napájanie z batérie Intellige?

batéria Intellige

80 hodín pozerania televízie

batéria Intellige

14 dní napájania chladničky s mrazničkou

10 praní

55 hodín svietenia v celom dome

21 hodín napájania PC s monitorom

10 hodín používania mikrovlnky

Vlastná domáca elektráreň

Intellige ponúka riešenie špeciálne určené pre rodinné domy,  ktoré sa vďaka vlastnej výrobe elektriny stávajú takmer nezávislé na dodávkach zo siete, dokážu si samostatne riadiť správu energií a znížiť energetické náklady na minimum . Domácnosť vďaka batérii dokáže pokryť v ideálnom prípade až 100% svojej ročnej spotreby elektriny vlastnou produkciou. Akumulačná jednotka je navrhnutá ako viacstupňový úložný systém a dokáže tak pokryť špecifické potreby rodinného domu a zároveň spĺňa najvyššie štandardy v oblasti bezpečnosti a kvality. V prípade prebytku, zariadenie nemusí vracať vyrobenú energiu späť do siete, ale ju šikovne dokáže akumulovať do ďalších elektrických spotrebičov ako je napr. zásobník TÚV.  

High-tech hybridný systém

Batéria od Intellige predstavuje základný prvok pre high-tech hybridný systém, ktorý prináša revolúciu vo výrobe, akumalácii a spotrebe energií. Inštalácia je jednoduchá, bez nutnosti ďalších zariadení. Akumulátor obsahuje všetky potrebné prvky a je spojený s fotovoltaickým systémom napriamo. Vďaka inteligentnej riadiacej jednotke, automaticky riadi vnútornú sieť nasledovne:

  • v prípade, že v akumulačnom zariadení je dostatok naakumulovanej energie a príkon v domácej sieti nepresahuje možnosti zariadenia, je celá sieť napájaná z akumulátora
  • v prípade, že v akumulačnom zariadení je dostatok naakumulovanej energie a príkon v domácej sieti presahuje možnosti zariadenia, je sieť napájaná prioritne z akumulátora a zvyšok príkonu je pokrytý elektrinou z verejnej siete
  • v prípade, ak dôjde k úplnému vybitiu akumulátora, zariadenie automaticky prejde na spotrebu elektriny z verejnej siete bez akéhokoľvek vplyvu na spotrebiče vo vnútornej sieti
  • v prípade výpadku dodávky elektriny z verejnej siete, až do momentu spotrebovania naakumulovanej elektriny je celá spotreba vo vnútornej siete pokrytá dodávkou z akumulačného zariadnia. Po obnovení dodávky prejde zariadenie na štandardný režim

Prípadová štúdia využitia hybridného systému na výrobu elektriny v domácnosti k 1.1.2017

1. Investičné náklady
Náklady na obstaranie PV elektrárne 3.12 kWp (12 x 260 Wp, 18 m2)3 912 €
Náklady na Savebox Home 7.5 kWh10 100 €
Štátna dotácia3 300 €
Celková investícia10 712 €
Objem elektriny vyrobenej za rok (MWh)4,10
2. Priemerná ročná spotreba elektriny v 4 člennej domácnosti (MWh)5,5
3. Porovnanie výroby elektriny voči spotrebe
Televízor 100 cm80 hodín pozerania TV
Chladnička 80 l14 dní napájania chladničky
Práčka 6kg10 pracích cyklov
Osvetlenie v dome 14 žiaroviek po 10W55 hodín svietenia v celom dome
PC21 hodín práce s PC s monitorom
Mikrovlnka10 hodín používania mikrovlnnej rúry
4. Kalkulácia úspory nákladov po inštalácii
Priemerná cena elektriny pre koncového zákazníka / kWh0,152 €
Platba za elektrinu / rok836 €
Platba za elektrinu po inštalácii hybridnej elektrárne / rok213 €
Ročná úspora nákladov za elektrinu623 €
5. Pokrytie ročnej spotreby elektriny75 %
6. Miera využitia elektriny zo solárnej elektrárne100 %
7. Výhody75% menej na účty za elektrinu
0% emisií CO2
rýchla a jednoduchá inštalácia

Prípadová štúdia predstavuje orientačný prepočet a porovnanie investície na obstaranie solárnej elektrárne s výkonom 3.12 kWp a akumulačnej jednotky Savebox Home 7.5 kWh voči úspore ročných nákladov na elektrinu z verejnej siete. Kalkulácia vychádza z priemernej ročnej efektivity solárnej elektrárne 15%, skutočné výsledy sa preto môžu odlišovať v závislosti od geografickej polohy miesta inštalácie, bežných poveternostných podmienok, ako aj sklonu strechy na ktorej je fotovoltická elektráreň nainštalovaná. Pre výpočet úspory boli brané do úvahy priemerné ceny elektriny pre domásnosti vrátane distribučných poplatkov a daní publikované Eurostat pre rok 2016 v jednotlivých krajinách. Ceny uvedené v kalkulácii sú s DPH.

„Po inštalácii solárnej elektrárne na svojom dome som narazil na problém, kedy moja elektráreň vyrábala počas dňa viac elektriny, ako bola potreba a nespotrebovaná elektrina tak pretekala do verejnej siete. Dnes vďaka batérii od Intellige môžem všetku prebytočnú elektrinu spotrebovať vtedy, kedy skutočne potrebujem".

Tomáš si ako prvú zaobstaral na strechu svojho domu 4.1 kWp fotovoltickú elektráreň. Dodatočne však vplyvom vyššej, ako očakávanej efektívnosti tejto elektrárne a naopak nižšej než plánovanej spotrebe, dochádzalo počas letných mesiacov opakovane k prietokom vyrobenej elektriny do verejnej siete. Základnou charakteristikou domácich fotovoltických elektrárni je, že obvykle vyrábajú v čase, keď je v dome minimálny odber elektriny. Tomáš sa preto rozhodol pre zakúpenie akumulátora Savebox HOME s kapacitou 4.5 kWh, aby ním zabezpečil ukladanie prebytočnej elektriny, zabránil jej prietokom do verejnej siete (nie je výhodné) a maximalizoval tak mieru využitia elektriny vyrobenej vo fotovoltaickej elektrárne. Zariadenie mu zároveň slúži ako zábezpeka proti občasným výpadkom prúdu v danej lokalite.

„Moje účty za elektrinu boli každým rokom vyššie aj napriek tomu, že spotreba v mojej domácnosti je dlhodobo približne rovnaká. Rozhodol som sa preto zainvestovať do vlastnej domácej elektrárne. Pre Intellige som sa rozhodol hlavne kvôli pokrokovej technológii ktorú ponúka, pričom výrobu elektrárne, spotrebu zariadení, alebo stav batérie môžem sledovať on-line hoci aj z mobilu.“

Pán Ján sa rozhodol urobiť radikálny krok a kúpiť si elektrinu tak povediac do predu, s tým že náklady na hybridný systém sa mu po rokoch vrátia na nulových, resp. minimálnych nákladoch na elektrinu. Pán Ján je povolaním energetik a pre technológiu od spoločnosti Intellige sa rozhodol predovšetkým kvôli použitým LiFePO4 akumulátorovým článkom, ktoré dosahujú dlhšiu životnosť oproti Li-Ion technológii. Prostredníctvom NFC snímača, alebo on-line webového rozhrania (za predpokladu, že zariadenie je pripojené k internetu) má neustály prehľad o činnosti zariadenia a ako odborník si vie toto zariadenie priebežne konfigurovať podľa potreby v jeho domácnosti, resp. v závislosti od ročného obdobia.

„Vždy som sníval o živote v dome na samote, vďaka riešeniu od Intellige sa mi podarilo si tento sen splniť.“

Peter sa rozhodol pre stavbu domu mimo obce a dostupnosti energetických sietí. Jeho dom je kompletne energeticky nezávislý, okrem vlastnej studne a čističky odpadovej vody má na streche domu nainštalovanú fotovoltaickú elektráreň s výkonom 3.5 kWp a akumulátor Savebox HOME s kapacitou 7.5 kWh. Výkon fotovoltaickej elektrárne v kombinácii s akumulátorom plne postačuje na pokrytie potreby elektrickej energie v dome bez prerušenia. K domácej sieti je pre prípad potreby pripojená elektrocentrála s výkonom 2600 W, doposiaľ však nebola potreba jej uvedenia do prevádzky.